środa, 15 listopada 2017

Odkrył sposób, dzięki któremu wstajesz wyspany. Producenci budzików z opcją drzemki go nienawidzą [fitkarnikowe poradniki].

Odkrył sposób, dzięki któremu wstajesz wyspany. Producenci budzików z opcją drzemki go nienawidzą [fitkarnikowe poradniki].

Czasem jest nam cieżko przekroczyć krawędź łóżka. Czasem, jeśli śpimy z telefonem koło głowy, jakimś cudem naciskamy guzik drzemki, nawet jeśli jest on mikrokopijny. A potem wiadomo -gananina od samego początku dnia.

Sam jakiś czas temu miałem taki problem. I nie wiedziałem czym to było spowodowane. Jednak, oglądając jak codzień – YouTube, gdzieś ktoś wspomniał o barwie ekranu, która blokuje wytwarzanie melatoniny. To hormon odpowiedzialny, za zakońćzenie trybu dobowego i głeboki sen.

Nazywa się to światło niebieskie. I jest też wytwarzane przez słońće. Dzięki temu rano jest nam łatwo wstawać. Nie stety – ekrany i inne urządzenia XXIw. (smartfon, tablet, laptop, tv) generują również to światło, które w efekcie blokuje nam wytwarzanie melatoniny, ponieważ działa na nas tak samo jak słońće. Nie powinno się używać tego światła, do dwóch godzin przed pójściem spać.

No ale co? O 20.00 nie ma już fejsbuka?

Bo według tej zasady tak powinno być. Jednak, technologia jest ku naszej stronie. Polecam ściągnąć aplikację na telefon Twilight, a na laptopa: FLUX.

Te aplikacje, są na początku oporne. Ciężko się przyzwyczaić do światła, które generuje – bo jest ono czerwonawe. Pierwszy dzień denerwowało mnie to, a w trzeci – jak w końcu wstałem wyspany zdecydowałem się, że już nigdy nie przestanę z tego korzystać.

Tutaj różnica pomiędzy normalnym ekranem, a pozbawionym niebieskiej barwy.




Nie wiem jak jest na TV, ponieważ sam telewizji nie oglądam (podpinam tylko laptopa, żeby YouTube oglądać). Więc nie chcę się wypowiadać na ten temat.

Wielu z nas zażywa melatonine przed snem. Jednak jak będziecie patrzeć w ekrany, bez filtra – nic ona nie daje ;).